Osada rycerska

Osada rycerska to teren turystyczny z izbą tortur, sceną koncertową, miejscem na ognisko i torem łuczniczym.
Organizowane są tu m. in. działania indywidualnych grup, stowarzyszeń na rzecz miasta, prywatne spotkania szkół, grup zawodowych, itp.
 
Osada, której początki sięgają 1995 r. powstała z inicjatywy Zastępu Rycerskiego z Chełmna. Utrzymywana jest dzięki staraniom stowarzyszenia i pracy jego członków.
Co roku w maju odbywa się turniej rycerski, w którym uczestniczą rekonstruktorzy wieków średnich z całej Polski.
W sąsiedztwie znajduje się Kościół św. Piotra i św. Pawła, park miejski Nowe Planty oraz średniowieczne mury. Na terenie znajdziemy dwie drewniane wieże – baszty, z których to rozpościera się najpiękniejszy widok na Świecie.
W 2016 roku na terenie osady powstała izba tortur, która udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem. Natomiast w sezonie letnim izba tortur oraz osada jest udostępniana turystom w określonych dniach i godzinach uzgodnionych z Urzędem Miasta Chełmna.
Teren posiada scenę koncertową, miejsce na ognisko, kramy oraz tor łuczniczy.
Osada z racji swojego usytuowania w centrum miasta jest wykorzystywana również do organizacji wydarzeń nie związanych z działalnością Zastępu. Są to m. in. organizowane dni dziecka, działania indywidualnych grup, stowarzyszeń na rzecz miasta, prywatne spotkania szkół, grup zawodowych, itp.
Otwarty i zielony teren, scena oraz miejsce do grillowania i rozpalenia ogniska dają duże możliwości organizowania wszelkich typów imprez, spotkań i uroczystości, tak więc zachęcamy do uczestnictwa w nich.
Zapraszamy na profil osady rycerskiej na facebooku! Kliknij tutaj!

Historia osady

Historia średniowiecznej osady w Chełmnie sięga roku 1995, kiedy to powstało chełmińskie bractwo rycerskie. Wśród członków stowarzyszenia oficjalnie zarejestrowanego w 1998 roku pojawił się wizjonerski pomysł stworzenia średniowiecznej osady rycerskiej na ternie miasta.

Niezagospodarowany teren przy ulicy Kościelnej trafił pod opiekę Zastępu Rycerskiego z Chełmna. Od tamtej pory zaczęło się jego przeobrażanie. Wszelkie prace gospodarcze i remontowe dokonane zostały przez członków stowarzyszenia.

Tak, dzięki uporowi, wytrwałości i poświęceniu członków Zastępu Rycerskiego z Chełmna powstała w Chełmnie średniowieczna osada, która ze względu na usytuowanie w graniach historycznego starego miasta, otoczona murami obronnymi jest obiektem unikalnym nie tylko w skali kraju, ale również w skali europejskiej i światowej. 

Pierwszy turniej rycerski na terenie osady rycerskiej odbył się w 2001 roku. Od tamtej pory corocznie odbywa się w tym miejscu ogólnopolski turniej, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez miejskich i krajowych.

Przez te wszystkie lata, od samego początku, to Zastęp Rycerski z Chełmna jest opiekunem tego miejsca. Utrzymanie osady wymaga od członków stowarzyszenia wielkiego poświęcenia. Wszystkie koszty finansowane są ze składek oraz budżetu stowarzyszenia, a prace remontowo-gospodarcze wykonywane są w wolnym czasie, po godzinach pracy.

Osada rycerska w Chełmnie jest miejscem niezwykłym i niepowtarzalnym w skali światowej. Odbywają się tutaj nie tylko imprezy o charakterze historycznym, ale również różnego rodzaju imprezy miejskie. Koncerty, spotkania z kulturą, wydarzenia dla dzieci i młodzieży, imprezy szkolne, harcerskie i firmowe. Osada gościła również przedstawicieli miast partnerskich Chełmna. Wiele razy uroki tego miejsca doceniły media, a kamery telewizyjne wielokrotnie ukazywały piękno i klimat osady. Przez lata jako Zastęp Rycerski z Chełmna mieliśmy okazję przywitać na ternie osady wiele osób z różnych środowisk i w różnym wieku. Chcielibyśmy, aby osada rycerska nadal mogła się rozwijać i stawać się coraz piękniejsza dla wszystkich. Pragniemy, aby miejsce to mogło służyć mieszkańcom miasta i turystom, zapewniając wszystkim wspaniałe wspomnienia i niepowtarzalne doznania. Niech ten magiczny klimat osady rycerskiej udziela się wszystkim chcącym odwiedzić to unikalne miejsce.

Jak dojechać?